Skip to main content

Poznajcie 5 zasad właściwej pielęgnacji blatów z kamienia.

Kamienny blat ma wiele zalet: wygląda elegancko, jest trwały i oporny na wiele szkodliwych czynników.  Właściwie zadbany i pielęgnowany będzie cieszył i inspirował przez wiele lat. Najbardziej polecane materiały na blaty kuchenne to granit, konglomerat kwarcowy i kwarcyt naturalny. Są to najmniej chłonne materiały, odporne na wysokie temperatury i zarysowania. Jednak nawet te kamienie wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Czym czyścić, jakich środków unikać i na co zwrócić uwagę podczas korzystania z wymarzonej kuchni?

1. Regularnie impregnuj blaty kamienne.

Impregnacja zmniejsza chłonność blatu, dzięki czemu płyny (np. rozlany tłuszcz) i zanieczyszczenia nie wnikają w jego powierzchnię. Dodatkowo sprawia, że kamień jest łatwiejszy w czyszczeniu. Blat powinien być zaimpregnowany zaraz po wykonaniu, a następnie czynność tę należy powtarzać mniej więcej raz do roku.

W PS GRANIT impregnujemy wszystkie nasze blaty na ostatnim etapie, bezpośrednio przed montażem, tak aby użytkownik mógł cieszyć się w pełni kamieniem zaraz po zakończeniu instalacji. Wielu kamieniarzy i producentów nie impregnuje konglomeratów kwarcowych co uważamy za przesadną oszczędność. Każdorazowa impregnacja poprawia wszakże łatwość czyszczenia i zwiększa pożądany efekt perlenia wody.

Kwarcyt Super White PSGranit Gdynia

Pamiętaj !
Produkty ochronne lub odświeżające mogą być stosowane wyłącznie na suchej powierzchni, po dokładnym wcześniejszym oczyszczeniu materiału. Wpierw dokonaj próbnej aplikacji w niewidocznym miejscu aby upewnić się co do zamierzonego efektu.

2. Unikaj środków chemicznych.

Środki czyszczące, które w swoim składzie mają kwasy (m.in. fosforowy, cytrynowy, octowy i solny) uszkadzają poler na powierzchni blatu. W konsekwencji kamień matowieje oraz łatwiej ulega przebarwieniom.  Kwasy najczęściej zawarte są w preparatach do usuwania osadu wapiennego, płynach do mycia podłóg, płynach do mycie okien i occie.

Uwaga !
Należy bezwzględnie unikać stosowania detergentów. Te aktywne substancje nie tylko rozpuszczają brud ułatawiając jego usuwanie ale także rozpuszczają kamienie z tworzących je minerałów. Pod żadnym pozorem nie wolno stosować środków z dużą zawartością chloru (np Domestos).

3. Codzienna pielęgnacja.

Do czyszczenia kamienia używajmy środków o odczynie 7-9pH tj czysta woda, ewentualnie woda z dodatkiem szarego mydła, płyn do mycia naczyń. Zawsze staraj się używać najdelikatniejszych sposobów, sięgając po te mocniejsze w ostateczności. Po każdym zabiegu wytrzyj blaty do sucha.

Ważne!
Kamień naturalny (w szczególności marmur) nie powinien mieć bezpośredniego kontaktu z następującymi produktami: oleje, cytrusy, soki, wino, kawa, herbata napoje (np. Coca Cola), owoce i warzywa (pocięte), lub produktów higieny osobistej, takich jak pasta do zębów, perfumy, płyny po goleniu itp. Niektóre substancje zawarte w tych produktach mogą być agresywne. W związku z tym, w celu zabezpieczenia powierzchni, produkty takie powinny być usunięte jak najszybciej, a powierzchnię należy spłukać wodą i osuszyć. W przypadku substancji oleistych, powierzchnię należy umyć neutralnym mydłem.

Kiedy na powierzchni występują już zaschnięte plamy i zabrudzenia należy usunąć stałe części nożem plastikowym, zachowując należytą ostrożność. Następnie można użyć gąbki kuchennej, jeszcze lepsze są gąbki nie powodujące zarysowań typu “magic pad”.

4. Nie obciążaj blatów kamiennych.

Odporność kamienia na uderzenia jest bardzo wysoka, jednak, zalecane jest unikanie stosowania nadmiernej siły lub obciążenia na powierzchni blatów kuchennych i łazienkowych. Należy powstrzymać się od uderzania o powierzchnię lub umieszczania na niej nadmiernie ciężkich przedmiotów. Na blaty nie należy siadać a tym bardziej wspinać się po ich powierzchni. Pomimo legendarnej wytrzymałości kamień naturalny obciążony punktowo i dynamicznie może ulec spękaniu, które nie od razu zostanie dostrzeżone.

Cool White 2cm poler

5. Niszcząca siła – pomoc domowa.

Lata doświadczenia pracy przy produkcji blatów nauczyły nas, że za 95% przypadków problemów z kamieniem stoi użytkownik. Bardzo często nie jest to Pan/Pani domu a pomoc domowa. Równie często pomoc domowa to nasi rodzice, przyjaciele czy dzieci – osoby nie mające świadomości, że sprzątanie może być szkodliwe.

Najbliższych należy zatem uprzedzić i lepiej nie dopuszczać do pielęgnacji naszych wymarzonych blatów bez wcześniejszego krótkiego przeszkolenia. Gorzej się sprawa ma z pomocą domową. Pokusa szybkiego posprzątania żrącym środkiem chemicznych jest dużo silniejsza niż rozsądek. A fakt, że po takim sprzątaniu “wszystko zejdzie” jest dodatkowo stymulujący. To prawda, że chemia dokładnie i sprawnie blaty umyje ale także tym samym usunie impregnaty! Dlatego należy się wystrzegać “pomocnej ręki” kiedy chodzi o kamień naturalny.